Wednesday, October 21, 2009

Xherdan Shaqiri & Beg Ferati - GOL - ( EUL 06.08.2009: FC Basel 1893 3 - 1 KR Reykjavik )

Xherdan Shaqiri, hero i Baselit

Baseli dëshmoi fuqinë e vet dhe kthehet në lojë falë protagonistit shqiptar, Xherdan Shaqiri, i cili ktheu moralin e lojës te zviceranët. Shaqiri u zëvendësua në minutën e 84-të nga futbollisti Ritter, ndërsa Beg Ferati luajti plotë 90 minuta.

Baseli me fitoren e arritur sonte me rezultat 3:1 ndaj KR Reykjavikut nga Islanda, shkoi në rrethin e katërt të Europa Leagua në futboll. Ndeshjen e parë Baseli në Islandë luajti baras 2:2, ndërsa fitorja e sotme me 3:1 e çoi më tutje. Padyshim që duhet veçuar Xherdan Shaqirin, një futbollist shqiptar, që ishte autor i golit dhe që ktheu moralin e lojës së Baselit. Në minutën e 29-të Frei kaloi në epërsi Baselin 1:0, ndërsa në sekondat e fundit të pjesës së parë përkatësisht 45-të barazuan islandezët me golin e shënuar nga penalltia nga futbollisti Takefusa. Baseli pati një krizë në njëfarë mënyre të lojës, kur në minutën e 45-të të ndeshjes mbeti pa një futbollistë në fushë, pasi u ndëshkua me karton të kuq, Gelabert. Edhe pa një futbollistë, Baseli dëshmoi fuqinë e vet dhe kthehet në lojë falë protagonistit shqiptar, Xherdan Shaqiri, i cili ktheu moralin e lojës te zviceranët. Goli i Shaqirit në minutën e 76-të preu këmbët e islandezve të KR Reykjavik, duke shtuar epërsinë në 2:1 dhe pas dy minutave Frei nga penalltia përmbysi tërësisht mysafirët. Pra, Shaqiri u zëvendësua në minutën e 84-të nga futbollisti Ritter, ndërsa Beg Ferati luajti plotë 90 minuta. Ferati së bashku me Shaqiri dëshmuan lojë superiore dhe me skuadrën e Baselit shkuan edhe më lartë në garat evropaine përkatësisht të Europa Leagua. Këtë herë nuk u paraqit fare në lojë futbollisti tjetër shqiptar, Orhan Mustafi.

Basel - KR Reykjavik 3:1 (1:1)

Shikues: 13.117.

Gjyqtarë: Asumaa (Finlanda).

Shënues: Frei (29' e 78-nga penalltia), Shaqiri (76') për Baselin dhe Takefusa (45'-nga penalltia) për KR Reykjavik..

Basel: Costanzo; Inkoom, Cabral, Ferati, Shaqiri (Ritter-84'); Gelabert; Carlitos (Aratore-82), Da Silva (Huggel-46'), Chipperfield; Frei dhe Streller.

KR Reykjavik: Magnusson; Fridgeirsson, Gretar Sigurdsson, Rutgers, Jordão; Gudjonsson; Jonsson (Gunnarsson-75'), Johansson (Benediktsson-72'), Baldur Sigurdsson, Hauksson dhe Takefusa.