Wednesday, October 21, 2009

Xherdan Shaqiri & Admir Mehmedi - 3 GOLA - ( UEFA-U19 23.09.2008: Zvicer U19 5 - 0 Lituania U19 )

Shaqiri dy, Mehmedi një gol për Zvicrën U-19

S'domend futbollistët shqiptarë janë faktorë i rëndësishëm i futbollit zviceran. Dëshmia më e mirë është fitorja e Zvicrës U-19 me rezultat 5:0 ndaj Lituanisë U-19, ku nga pesë golat e shënuar tri i kanë konkretizuar shqiptarë. I palodhuri Xherdan Shaqiri shënoi dy herë dhe Admir Mehmedi një futbollistë i shkathët shënoi një gol. Kjo ndeshje është zhvilluar në kuadër të kualifikimeve për kampionatin Evropian U-19. Aratore në minutën e 45-të kaloi në epërsi të rinjtë zviceranë. Në pjesën e dytë të ndeshjes, i pandalshmi Xherdan Shaqiri mrekulloi me dy golat e shënuar. Golin e parë e shënoi në minutën e 71-të për epërsinë 2:0. Pas tetë minutave (79'), Shaqiri sërish në emëroren e shënuesve dhe ngriti shifrat në 3:0. Kur Shaqiri shënoi dy gola, këtë nuk e ka lënë pa e bërë edhe Mehmedi, i cili një minutë para se të përfundoi ndeshja shtoi shifrat në 4:0. Në minutën e fundit Mihajlovic shënoi për 5:0. Figura më e mirë e ndeshjes padyshim ka qenë Shaqiri, që më të vërtetë shkëlqeu me lojë së bashku me Mehmedin dhe të gjithë futbollistët të tjerë të kombëtares U-19 të Zvicrës.