Wednesday, October 21, 2009

Hamdi Salihi - GOL - ( AUT-1 25.07.2009: SV Ried 1 - 0 Red Bull Salzburg )

Riedi me golin e Salihit gjunjëzoi kampionin austriak

Hamdi Salihi, me prejardhje nga Shkodra e Shqipërisë, për 17 minuta lojë sa luajti në fanellën e Riedit arriti të shënoi gol dhe ta gjunjëzojnë me rezultat 1:0 kampionin austriak, Salzburg, në kuadër të javës së tretë të Superligës së Austrisë në futboll. Riedi me këtë fitore kaloi me gjashtë pikë përkohësisht në vendin e parë të elitës austriake. Salihi aktivizohet në lojë në minutën e 73-të në vend të futbollistit Mader. Tre minuta pa përfunduar ndeshja respektivisht në minutën e 87-të, Salihi shënoi gol, duke ngritur në këmbë të gjithë adhuruesit dhe gëzuar tejmase. Një fitore e madhe përballë rivalit më të fortë austriak dhe i ka shtuar gjasat e Riedit që të luftoi për kreun e tabelës në vazhdim të kampionatit. Salihi për 17 minta lojë pati një paraqitje të shkëlqyeshme, duke mbajtur premtimin e dhënë gjatë javës që e lëmë pas, kur pati deklaruar se do të shënoi sa më shumë gola madje edhe kundër kampionit austriak. Ai deklaratat e tij i bëri realitet dhe goli i tij e dërgoi skuadrën e Riedit drejtë një fitore të rëndësishme dhe me vlera të mëdha.