Wednesday, October 21, 2009

Shpresa U21 & Atdhe Nuhiu & Odise Roshi - 3 GOLA - ( UEFA-U21 09.09.2009: Austria U21 3 - 1 Albania U21 )

Atdhe Nuhiu dy gola kundër Shqipërisë U-21

Futbollisti i Riedit, Atdhe Nuhiu, me prejardhje nga kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, luan edhe në kombëtaren e Austrisë U-21 dhe ishte shkaktarë i humbjes 3:1 të Shqipërisë U-21, në ndeshjen kualifikuese të Kampionatit Evropian 2011. Nuhiu shënoi dy gola, duke qenë edhe protagonisti kryesor i fitores austriake. Në minutën e 3-të, Nuhiu kalojë në epërsi austraikët e rinj, pas dy minutave shtohet epërsia në 2:0 me golin e ëeimann. Nuhiu ngriti epërsinë në 3:0 në minutën e 13-të të ndeshjes. Shqipëria U-21 shënoi golin e nderit pesë minuta para përfundimit të pjesës së parë përkatësisht në minutën e 40-të me golin e Odise Roshit. Nuhiu ishte fatal për kombëtaren tonë dhe kreator i kësaj fitoreje. Futbollisti Nuhiu do të jetë një ndër emrat që do të dëgjohet shumë në të ardhmen dhe madje llogaritet si ndër përforcimet më të qëlluara të skuadrës elite austriake, Riedi. Duhet shtuar se në minutën e 87-të, më karton të kuq ndëshkohet futbollisti shqiptar, Renato Malota. Shqipëria nga katër përballje që ka zhvilluar në evropian ka pësuar tri humbje dhe shënuar vetëm një fitore.