Wednesday, October 21, 2009

Burim Kukeli - GOL - ( SUI-1 29.08.2009: FC Luzern 3 - 1 FC St. Gallen )

Kukeli shënoi gol ndaj skuadrës së Nushit

Në minutën e 64-të të ndeshjes është zëvendësuar Kristian Nushi, në vend të të cilit është inkuadruar Pa Moduu.

Më mirë të themi ballafaqimi Luzern-St. Gallen ishte edhe "derbi shqiptarë" në kampionatin zviceran, për faktin se Burim Kukeli (Luzern) luajti përballë Kristian Nushit (St. Gallen). Një ndeshje e pëlqyeshme e fituar nga Luzerni me rezultat 3:1 dhe madje gol ka shënuar edhe futbollisti shqiptar Burim Kukeli, ky është goli i parë i tij në këtë kampionat.

Skuadra e St. Gallenit udhëhoqën 0:1 në minutën e 28-të me golin e shënuar nga futbollisti Mario Frick. Ky gol nuk ishte aspak premtues për St. Gallenin, për faktin se skuadra e Luzernin kthehet në lojë dhe me veprime të shpejta arritën edhe deri të goli i barazimit.

Në minutën e 43-të, Hakan Yakın nga një harkim i mrekullueshëm arriti më kokë të barazoi rezultatin (1:1). Veskovac bashkëveproi mirë me Kriastian Ianu, ky i fundit me mençuri mposhti portierin e St. Gallenit dhe 2:1 pikërisht në minutën e 63-të.

Në minutën e 81-të, epërsinë në 3:1 e ngriti Burim Kukeli, pas një veprimit individual dhe njëherësh shënoi golin e parë të tij në kampionat. Në minutën e 64-të të ndeshjes është zëvendësuar Kristian Nushi, në vend të të cilit është inkuadruar Pa Moduu. Kukeli pati një ndër paraqitjet më të mira, duke luajtur 90 minuta. Skuadra e Luzernit më fitoren e sotme ngjitet në vendin e dytë më 13 pikë të tubuara, ndërsa St. Galleni mbetet i katërti më 12 pikë. Në përgjithësi ishte një ndeshje që kënaqi adhuruesit dhe një Luzern që shpërtheu sidomos në pjesën e dytë të lojës. St. Galleni gjatë periudhës së dytë nuk ishte ashtu si ishte pritur sfidues për Luzernin e disponuar në kryen me Kukelin.

Luzern - St. Gallen 3:1 (1:1)

Shikues: 7813.

Shwnues: Yakin (43'), Ianu (63'), Kukeli (81') pwr Luzern dhe Frick (28') pwr St. Gallen.

Luzern: Zibung; Zverotic, Seoane (Wiss 36), Veskovac, Lustenberger; Renggli (Etter 86'), Kukeli, Ferreira, Yakin; Frimpong (Paiva 64') dhe Ianu.

St. Gallen: Lopar; Zellweger (Hämmerli 82), Koubsky, Schenkel, Fernando; Zé Vitor, Ciccone, Costanzo, Nushi (Pa Modou 64'); Frick dhe Merenda (Caceres 58').