Wednesday, October 21, 2009

Agon Mehmeti & Emir Bajrami & Erton Fejzullahu - GOL - ( UEFA-U21 04.09.2008: Montenegro U21 0 - 2 Schweden U21 )

Mrekullia e Mehmetit - Suedia U-21 shkeli Malin e Zi

Në përbërjen e parë të kombëtares së Suedisë U-21 luajti Emir Bajrami, që u zëvendësua në minutën e 90-të dhe Erton Fejzullahu që luajti vetëm 72 minuta duke u ndërruar nga Agon Mehmeti. Në anën e Malit të Zi, ka luajtur futbollisti pejan, Fatos Beqiraj plotë 90 minuta.

Futbollisti Agon Mehmeti për 18 minuta sa ka luajtur më të vërtetë bëri mrekullinë në fushë për kombëtaren e Suedisë U-21. Kombëtarja suedeze shënoi fitore me rezultat 2:0 në Podgoricë ndaj Malit të Zi, në ndeshjen e velefshme për kualifikimet për Kampionatin Evropian U-21. Kjo është ndeshja e parë e suedezëve të rinj që zhvilluan në grupin e 6-të, dhe kjo fitore e dërgon në vendin e tretë më tri pikë ose një më pak se Kazakistani. Në përbërjen e parë të kombëtares së Suedisë U-21 luajti Emir Bajrami, që u zëvendësua në minutën e 90-të dhe Erton Fejzullahu që luajti vetëm 72 minuta. Në anën e Malit të Zi, ka luajtur futbollisti pejan, Fatos Beqiraj plotë 90 minuta, që ishte prore i rrrezikshëm për suedezët. Futbollisti Emir Bajrami disa herë është treguar i rrezikshëm për malazezët, sidomos në minutën e 3-të, 4-të dhe të 11-të të ndeshjes. Në minutën e 12-të Fejzullahu ishte në situatë të mirë shënimi, por dështoi. Bajrami sërish tentoi të befasoi malazezët, por pa sukses në minutën e 25-të. Bajrami ndër më aktivët në fushë ka rrezikuar përsëri në minutën e 28-të dhe në atë të 29-të, por përpjekjet e tija nuk përfunduan më shënime. Edhe në minutën e 31-të e 34-të Bajrami u orvat të sfidoi malazezët, por sërish më fat vendasit. Në minutën e 37-të, futbollisti pejan, pati një rast për të kaluar në epërsi kombëtaren e tij, por nuk ia arriti ta konkretizoi. Pas dy minutave, Bajrami gjuajti furishëm nga gjuatja e lirë në drejtim të portës së Malit të Zi. Pjesa e parë e ndeshjes përfundoi pa gola (0:0. Më të filluar pjesa e dytë, pa kaluar dy minuta lojë, Bajrami kërkon golin, por sërish përpjekja e tij ishte e kot. Pas katër minutave, Beqiraj një futbollistë dinak gjendet në pozitë jashtë loje sikurse edhe Fejzullahu (Suedia) në minutën e 55-të. Trajneri suedez, Tommy Söderberg, ndër aktivizimet më të qëlluara dhe që kthyen Suedinë në vijën e fitores bëri kur aktivizojë në lojë Agon Mehmetin në minutën e 72-të në vend të Erton Fejzullahut. Loja mori dinamikë në radhët e suedezeve dhe në finish konkretizohet i tërë mundi. Mehmeti në minutën e 81-të dhe në atë të 83-të bëri veprime të mira dhe përpjekje që ta ndëshkoi rivalin. Në minutën e 84-të shënohet goli i epërsisë (0:1) nga futbollsiti Albin Ekdal. Agon Mehmeti, një hero i vërtëtë me golin e tij në minutën e 89-të siguroi fitoren e Suedisë U-21, 0:2. Gëzim të të gjithë futbollistët, duke arritur një fitore mbase të merituar dhe të mundimshme në stadiumin e qytetit në Podgoricë të Malit të Zi. Një fitore e rëndësishme dhe aq më tepër e arritur nga protagonisti Mehmeti që për 18 minuta i dha gjallëri lojës suedeze. Edhe Beqiraj për Malin e Zi dëshmoi formë të lartë, por si thonë në popull më një lule nuk çelë pranvera.

Mali i Zi U-21-Suedia U-21 0:2 (0:0)

Gjyqtarët: Alan Zi, Gareth Eakin, Andreë Neeson.

Shënues: Ekdal (84'), Mehmeti (89').

K.V: Bulajic, Bozovic (MZ), Landgren (Suedia).

Mali i Zi: Giljen , Bozovic, Lakicevic, Novakoviç, Kecojevic, N. Nikoliç (, Bulajic (Martinovic 41'), Adrović, Kasalica (Stevovic 21' - M. Nikolic 76'), Beqiraj dhe Bojoviç.

Suedia: Nordfeldt, Lund, Nilsson, Ekstrand, Olsson, Molins (Landgren 85'), Ekdal, Eriksson, Bajrami (Bengtsson 90'), Fejzullahu (Mehmeti 72') dhe Avdic.