Thursday, September 3, 2009

Adrian Nikci - GOL - ( CHL 05.08.2009: NK Maribor 0 - 3 FC Zürich )

Nikçi gol në Champions League

Zürich si me lojë dhe rezultat 3:0 demoloi Mariborin në Maribor, në kuadër të rrethit të tretë të kualifikimeve për Champions League.

Skuadra e futbollit Zürich bëri një hap të madh drejt Champions Leagues, me fitoren e arritur në ndeshjen e kthimit si mysafirë i Mariborit në Slloveni. Një Zürich që shkatërroi me lojë dhe rezultat 3:0 Mariborin, në kuadër të rrethit të tretë të kualifikimeve për Champions League. Një lojë e mrekullueshme në veçanti e futbollistit shqiptar, Adrian Nikçi, i cili u inkuadrua në lojë në minutën e 65-të në vend të Gjuriçit. Nikçi bëri më të mirën, hyri në histori me golin e tij të shënuar në minutën e 76-të, duke e shtuar epërsinë në 3:0 të skuadrës kampione të Zvicrës. Një Nikç që dëshmoi cilësitë e tija reale së bashku me bashkëlojtarë të tjerë. Futbollistët e Zürich kaluan në epërsi në minutën e 20 me golin e Gjuriçit, pastaj e dyfishoi epërsinë Margairaz në minutën e 45 të. Edhe në pjesën e dytë zviceranët u mbajtën mirë dhe futbollisti Nikçi pasi mori një top nga bashkëlojtari i tij, Vonlathen, mposhti portierin slloven, Ranilloviç. Zürich e bëri hapin e madh drejt Champions Laague. Zürich ndeshjen e parë në fushë të veten e humbi 2:3, por lojën që tregoi në Maribor mahniti të gjithë të pranishmit dhe tregoi forcën e vërtetë, duke dëshmuar se humbja në Zürich ka qenë krejtësisht e rastësishme, duke mos e pasur ditën e tyre.

Maribor-Zürich 0:3 (0:2)
Shikues: 12.500
Gjyqtarë: Duhamel (Franca).
Shënues: Gjuric (20’), Margairaz (45’), Nikçi (76’).

Maribor: Ranilovic, Popovic, Samardzic, Dzinic, Jurkic, Mertelj (Mezga-65’), Bacinovic (Bunderla-78’), Mihelic, Pavlovic, Volas (Jelic-46’) dhe Tavares.

Zürich: Leoni, Stahel (Philippe Koch -75’), Tihinen, Rochat, Lampi, Aegerter, Vonlanthen, Margairaz, Gajic, Gjuric (Nikçi-65’) dhe Hassli (Tico-82’).